O knjizi – izvadak iz predgovora:
“Zvono u zvoniku visi između neba i zemlje i njegov zvuk na mističan način veže zemlju s nebom, naše vrijeme zemaljsko s vječnošću božanskom. Zato zvono, božićni zvončići, podne, misa, podizanje, blagoslov, večernja, sprovod, uskrsna glorija – uvijek u nama skreću misao u transcendentno, vječno. Uzdižu našu misao iz svakodnevnog stresa, duhovne prljavštine, smrtnosti i umora. Važno je stoga da zvono ima plemenit zvuk. Ova knjiga daje upute i odgovore na tisuće pitanja kao što su: kako se odabiru, naručuju i lijevaju zvona, zvoni li bolje zvono s primjesom srebra i zlata, zašto zvono može puknuti, može li se puknuto zvono zavariti, koje je najveće zvono na svijetu, tko je Hrvatskoj oteo 100 vagona zvona?
Ova je knjiga izvrstan priručnik i vodič župnicima, obrtnicima, crkvenim vijećnicima, gradonačelnicima, arhitektima i svima onima koji će u životu imati sreću naručiti lijevanje zvona i postavljati ga na crkvu. Knjigu bi trebao pročitati svaki župnik i zvonar da se nauče kako zvono treba njegovati, kako zvoniti. Knjiga će također biti izvrstan priručnik arhitektima, metalcima, ljevačima, povjesničarima, novinarima…”
SADRŽAJ
Izvadak glavnih poglavlja iz knjige:
Predgovor
Riječ autora
1. Zvona kroz povijest
2. Čelična i porculanska zvona
3. Postupak izrade zvona
4. Popravak puknutih zvona
5. Zvuk zvona i zvonjava
6. Karijon
7. Ugradnja zvona u zvonik
8. Mehanika zvona
9. Postrojenje za zvonjenje
10. Ispitivanje zvona
Dodaci
Literatura
Kazalo pojmova
O autoru
O AUTORU
Ivan Bosilj rodio se 4. svibnja 1951. godine u Možđencu u općini Novi Marof. Završio je Željezničku industrijsku školu u Zagrebu. Godine 1969. zaposlio se u ljevaonici u Varaždinu, a 1973. odlazi na rad u Njemačku.
Godine 1980. odlazi na specijalizaciju u tvrtku Grassmayr i otvara obrt u Novom Marofu. U početku servisira i montira zvona. Pomaže mu brat Josip, koji je tada kod njega naučnik. Puno radi diljem Slovenije. Godine 1996. zapošljava bravara, svoga bratića, Andriju Bosilja. Nešto kasnije zapošljava sinove, Ivana i Dalibora, danas pokojnoga, te elektromehaničara Stjepana Degača. Danas ima pet zaposlenika. Proizvodi postolja i jarmove za zvona od kovinskih profila, elektromotorne pogone za postrojenja za zvonjenje, poliesterske brojčanike i još neke dijelove toranjskih satova. Montira kompletna postrojenja za zvonjenje (uključujući automatiku za upravljanje) i toranjske satove s batićima za udaranje.